Artykuł

modemix_smart_home_title

 

 

 

Smart na wyciągnięcie ręki…

Nie tak dawno, bo jeszcze w latach 80 i 90, przyszłość cywilizacji przedstawiano w filmach, czasopismach i reklamach w postaci zaawansowanych, mechanicznych robotów o wielkich gabarytach, wyręczających właścicieli w codziennych prozaicznych czynnościach - ponad to, mówiących, rozumujących i uosabiających ludzkie cechy i emocje. Dziś wiemy, że inteligentne rozwiązania wcale nie muszą mówić lub przypominać wyglądem blaszanego człowieka, aby mogły pomagać nam w codziennym życiu. Trud życia i związane z nim obowiązki powodują, że jesteśmy często zabiegani i zapominalscy. Z tych i podobnych względów design i funkcjonalność urządzeń zaczęła ewoluować w kierunku automatyzacji powtarzających się procesów i zdalnej kontroli.

Inteligentne gniazdo?

Wychodząc z domu zdarza się nam zapomnieć… coś wyłączyć. Niekiedy jest to wiatrak, pracujący w upalne dni na poddaszu albo klimatyzator, w którym nie ustawiliśmy harmonogramu pracy. Czasami samo wyłączenie urządzenia może być kłopotliwe - chociażby z uwagi na trudny dostęp do źródła zasilania. Najnowsze rozwiązania rynkowe pozwalają wyręczyć nas z większości żmudnych czynności. Jednym z takich urządzeń może być inteligentne gniazdko. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zdalnie - z dowolnego miejsca na ziemi - odłączyć dopływ prądu od urządzeń elektrycznych, bez konieczności ruszania się z salonu, sypialni, wracania do domu z wakacji, wyjazdów rodzinnych albo pracy!

No dobrze, ale czym tak naprawdę jest to inteligentne gniazdo?

Inteligentna wtyczka to po prostu wtyczka zasilająca, która działa jak zdalnie sterowany przełącznik zasilania. Aby korzystać z inteligentnej wtyczki, potrzebujesz następujących rzeczy:

  • Aplikacji na smartfona,
  • Połączenia internetowego,
  • W zależności od rodzaju gniazdka - bramkę centralną (przy ZigBee)

modemix-mod044-szparak-3

Inteligentne gniazdko należy do urządzeń IoT (ang. Internet of Things). Internet Rzeczy to nic innego jak cyfrowa sieć za pośrednictwem której urządzenia mogą wzajemnie komunikować się. Urządzenia działające w tej samej sieci - zależnie od algorytmów , charakterystyki i przeznaczenia - wymieniają między sobą informacje. Wysyłają polecenia, udostępniają dane pogodowe i lokalizacyjne, ustalają harmonogram i przekształcają sygnały do postaci powiadomień na wygaszaczu lub ekranie aplikacji. Dzięki wykorzystaniu protokołów komunikacyjnych IoT i połączenia internetowego WiFi możliwa stała się zdalna obsługa urządzeń Smart. Do jednego z nich należy właśnie Inteligentne Gniazdo znane szerzej pod nazwą Smart Plug. Dzięki Internetowi Rzeczy urządzenia są w stanie coraz lepiej nas rozumieć i automatycznie dostosowywać swoje funkcje do naszych potrzeb, reagując na zmiany, bez naszej ingerencji.

Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania Smart, ponieważ z reguły wiążę się to z oszczędnością czasu, energii i polepszeniem standardów mieszkaniowych. Inteligentne gniazda okazują się jednym z najłatwiejszych w obsłudze urządzeń Smart z jakimi można zacząć przygodę z Inteligentnym domem - Dlatego coraz więcej osób zaczyna przygodę ze Smart Home właśnie od nich. Jednym z tych inteligentnych rozwiązań ułatwiających obsługę urządzeń są Smart gniazda, zaprojektowane z myślą o zdalnym sterowaniu zasilaniem. Jeśli tylko podłączymy do nich urządzenie, możemy za pomocą aplikacji mobilnej kontrolować czas pracy urządzeń, ustawiać haromonogram, a nawet sprawdzać zużycie prądu.

modemix_smart_home_tuya-smart

 

 

 

Szerokie zastosowanie

Automatyzuj świąteczne oświetlenia

Doskonałym przykładem wykorzystania urządzeń Smart Socet może być sezon zimowy i związany z nim okres świąteczny. Niesamowita chwila, którą celebrujemy przyozdabiając dom w wszelkie dekoracje i kolorowe oświetlenia - te z kolei rzadko posiadają jakiekolwiek wbudowane programatory czasowe. Koniec końców, musimy pamiętać o ich wyłączaniu i włączaniu - co bywa uciążliwe w samym środku świątecznej krzątaniny. Korzystając z funkcji jakie zapewnia inteligentne gniazdko, jesteśmy bardziej niż pewni, że światła włączą się na czas i wyłączą dokładnie wtedy, kiedy sobie tego zażyczymy - a co najlepsze z dala od domu! Uniwersalność zastosowań smart gniazdka jest naprawdę spora i nie organiczna się tylko do oświetlenia. Obsługa aplikacji z poziomu smartfona pozwala jednym kliknięciem palca odciąć zasilanie zraszaczy ogrodowych, pomp wody, ozonatorów czy innych elektronicznych urządzeń użytku gospodarstwa domowego - w tym urządzeń przeznaczonych do pracy ciągłej.

modemix_smart_home-all-in

 

 

 

Z hobbystyką na Smart

Inteligentne gniazdka cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród akwarystów i opiekunów gadzich towarzyszy. Podłączenie samej instalacji to nie lada wyzwanie, a przecież ryby i gady wymagają szczególnej opieki. Ta z kolei wiążę się z podłączeniem filtrów powietrza, wody czy oświetlenia UV. Podchodząc do manualnych przycisków i włączając urządzenia, jednak rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, czy cały proces tego ręcznego przełączania dałoby się pominąć. Okazuje się, że można - i jest to znacznie wygodniejsze w obsłudze niż mogłoby się wydawać. Mając dostęp do Internetu, możemy skutecznie ustawić harmonogram pracy urządzenia odłączyć lub włączyć urządzenia za pośrednictwem intuicyjnej aplikacji. Sterując zasilaniem mamy kontrolę nad urządzeniem podpiętym do Smart Plug, a do niego możemy podpiąć listwę albo cały panel zasilający wszystkie niezbędne akcesoria.

Bezpieczeństwo

Doskonale wiemy, że dzieci potrafią być Smart na swój własny sposób – zawsze odkrywcze i ciekawe świata. W trosce o ich bezpieczeństwo, dostosowaliśmy konstrukcję smart gniazd w taki sposób, aby wymiary były ciężko spasowane. Oznacza to, że dzieci pozbawione jeszcze wyczucia i siły, będą miały trudność z wyciągnięciem urządzenia z kontaktu. Aby prawidłowo obejść zabezpieczenia naszych gniazdek należy z wyczuciem poruszać wtyczką na boki podczas wkładania i wyciągania gniazdka z kontaktu. Urządzenie smart plug posiada manualny przycisk zasilania, możemy zatem ręcznie wyłączyć gniazdko, a więc i urządzenie do niego podpięte.

modemix_smart-home_connect

 

 

 

Oszczędność

Ponad 20% mniej na rachunki za prąd

Powodem dla którego nie odpinamy wtyczek z kontaktu może być ich utrudniony dostęp - za biurkiem, w roku pokoju lub w innych trudno dostępnych miejscach. Niekiedy jest to nieświadomość tego, że wyłączone urządzenia pobierają prąd. Może i moglibyśmy je wyłączać bezpośrednio z kontaktu, ale czy byłoby to wówczas opłacalne?

Niezależne Badania przeprowadzone w 2015r. przez The Natural Resources Defense Council (NRDC) wskazują, że pasywny pobór prądu 'wyłączonych' urządzeń jest odpowiedzialny za aż 23% miesięcznego zużycia energii elektrycznej. Należą do nich, m.in. AGD, telewizory, komputery, dekodery, konsole gamingowe, urządzenia audio, drukarki, mikrofale, ekspresy kawy, klimatyzatory, bojlery elektryczne, osprzęt do hodowli zwierząt akwaria/terraria itd.

Według Sutainable Systems Labs, obciążenie pasywne w 70 tys. domach położonych w Północnej Kalifornii, kosztuje przeciętne gospodarstwo domowe od 210 do 440 dolarów rocznie w rachunkach za energię elektroniczną [przy zastosowaniu najniższej stawki 12,5 cent/kWh] - co przekłada się na godzinne zużycie 164 watów, dających w efekcie 13000 kilowatogodzin rocznie - a to właśnie 23% średniego zużycia energii w budynkach mieszkalnych Kalifornii. Jak sugerują autorzy opracowania - podobne zależności zużycia pasywnego energii elektrycznej mogą występować w innych Stanach, a więc możliwe, że i globalnie. Odłączenie wtyczki w urządzeniach okazuje się kluczowe w kwestii dodatkowych oszczędności. Zachowanie tych oszczędności może umożliwić urządzenie Smart.

Niezależenie od faktów, możemy być smart finansowo i środowiskowo. Oczywiście gniazda smart same w sobie muszą pobierać minimalną energie do podtrzymania łączności. Jakie jest zatem zużycie? Sprawdziliśmy to.

Po podłączeniu, ale nieużywaniu, wskaźnik zużycia inteligentnej wtyczki zależy od rodzaju używanego połączenia IoT.

  • WiFi od 1W do 2W
  • ZigBee od 0,3W do 0,6W

W skali roku urządzenie pobierze do 8,8 kWh - zużycie nie jest znaczące jeśli porównanymy do niego telewizory, komputer desktopowy i cały osprzęt podpięty do listwy zasilającej.

modemix_smart_home_energy

 

Oczywiście, można estymować koszty opierając się na specyfikacji dane urządzenia. Jednak nie trzeba tego robić, ponieważ inteligentne gniazdka same w sobie mają możliwość liczenia zużycia, dzięki wbudowanemu watomierzowi. Działa on prosto,